Dieta Niskoenergetyczna


Dieta Niskoenergetyczna

Dieta niskoenergetyczna sama w sobie nie ma stałego, rygorystycznego programu. Właściwie, nie jest to jakieś skonkretyzowane pojęcie, ponieważ dietą niskoenergetyczną nazywać możemy praktycznie każdą dietę odchudzającą – no, może z małymi wyjątkami, jak na przykład w diecie dra Atkinsa, która właśnie obfituje w tłuszcze. Niemniej jednak niemal w każdej kuracji, mającej na celu spadek masy ciała, głównym założeniem jest zmniejszenie ilości dziennych racji pokarmowych, a więc wiąże się to również z uszczupleniem racji energetycznych, których miarą są przyjmowane wraz z pożywieniem kalorie.


Wobec tego wszystkiego dieta niskoenergetyczna jest niczym innym jak ogółem wielu różnych sposobów na to, żeby schudnąć, i to na jak najdłużej. I mimo tego, że każdy z nich rządzi się swymi własnymi zasadami, nakazami czy zakazami, to niemniej jednak istnieją pewne reguły, które obejmują praktycznie wszystkie diety odchudzające. I to na tych właśnie się skupimy, omawiając pojęcie nieco, wydawałoby się, abstrakcyjne, jakim jest „dieta niskoenergetyczna”.


Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest ona przeznaczona wyłącznie dla ludzi z nadwagą czy otyłością, ale również dla osób, które są na etapie rekonwalescencji, na przykład po jakiejś wycieńczającej organizm chorobie. Pierwsze ważne założenie, od którego trzeba wyjść już od samego początku, to to, że nieważne jest, jak dużo i w jakim czasie uda się nam schudnąć – istotne są wszelkie zmiany w naszym wyglądzie, nawet te najmniejsze, ale chyba jeszcze bardziej istotne są zmiany obejmujące nasz stan psychiczny.


Zdrowe Odżywianie

dowiedz się więcej na ten temat!
Dowiedz się więcej

Kolejną, niezwykle ważną, zasadą przeprowadzenia zdrowej diety jest reguła, że nie powinno tracić się więcej niż jeden kilogram w ciągu tygodnia, maksymalnie dwa kilogramy, choć i to już jest trochę za dużo. Dlaczego? Bo inaczej, gdy dostarczymy organizmowi zbyt drastycznie mało energii wraz z pożywieniem, dopadną nas typowe objawy dla człowieka, który źle się odchudza, jak: anemia, wilczy apetyt, uczucie ssania w żołądku, napady agresji, sucha skóra, niezdrowy wygląd oczu, paznokci oraz włosów, itd. Poza tym, nie wolno zapominać o czymś takim, jak efekt jo-jo, czyli efekt ponownego przybierania na wadze, często nawet z „nadwyżką”. Jest to charakterystyczne dla tych diet, które powodują bardzo szybki, aż nienaturalny spadek wagi w błyskawicznie krótkim czasie.

Takich diet się absolutnie nie stosuje, jeśli zależy nam na zachowaniu jak najdłużej pięknej, zmienionej sylwetki. Kolejnym punktem jest sprawa eliminacji z dziennego jadłospisu cukrów prostych, dwucukrów takich, jak np. sacharoza oraz tłuszczów zwierzęcych – te ostatnie od razu magazynowane są w ciele, natomiast te dwa pierwsze rodzaje również odkładane są w organizmie, pod postacią tłuszczu, wtedy, gdy wystąpi ich nadwyżka, której nie będziemy w stanie na bieżąco spalić.



Teraz sprawa następna – napoje. Ogólnie przyjęło się, że pić powinno się minimum 2 litry płynów dziennie, może być więcej, wedle woli, gdyż nadmiar usunięty zostanie wraz z moczem, natomiast ważne, by były to takie napoje, które nie są sztucznie barwione, ani nie są zbyt mocno zagęszczone oraz słodzone. Idealna jest czysta woda mineralna lub ziołowe herbatki. Potrawy najlepiej jest przyrządzać na parze lub smażąc na grillu – bez dodatku oleju.

No i oczywiście, pamiętać trzeba koniecznie, że dieta nie oznacza przyzwolenia wyrzeknięcia się takich produktów, które zapewniają naszemu organizmowi wszystkie ważne składniki, niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. W sytuacjach kryzysowych można się poratować gotowymi preparatami witaminowymi, ale oczywiście znacznie lepiej jest przyjmować substancje odżywcze drogą naturalną, czyli wraz z zdrowym pożywieniem.

Zobacz inne artykuły