Aromaterapia
Aromaterapia i działanie olejków eterycznych. Najtrafniejszą definicją aromaterapii będzie chyba określenie jej jako działania mającego na celu uzyskanie pozytywnego wpływu zapachu na organizm człowieka. Przyczyniają się do tego specjalne substancje wytwarzane przez rośliny – olejki eteryczne. Ich oddziaływanie przejawiać się może nie tylko odpowiednim stanem emocjonalnym i samopoczuciem pacjenta poddanego aromaterapii, ale mogą też działać bakteriobójczo, przeciwzapalnie, rozgrzewająco i rozkurczająco. Przywracają równowagę, pobudzają odporność, czasami nawet likwidują dolegliwości miejscowe i leczą przeróżne schorzenia.
Pierwsze wzmianki na temat olejków eterycznych zawierają zarówno egipskie papirusy, jak i antyczne chińskie recepty. Legendy mówią o słynnej Kleopatrze, która leczyła bezsenność płatkami róż wkładanymi na noc do poduszek a także o francuzie Gatefosse, który używał olejku lawendowego do kojenia ran żołnierzy w czasie pierwszej wojny światowej.
Do Polski aromaterapia dotarła na początku lat 90-tych i od tej pory cieszy się coraz większą popularnością jako metoda lecznicza. Szczególny jej renesans daje się zauważyć w Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych oraz Japonii. Do rozkwitu tak dużego zainteresowania przyczynia się zapewne fakt, że do stosowania terapii zapachem podczas zabiegów w gabinetach używa się wyłącznie substancji roślinnych czystych i naturalnych. Poza tym oczywiście widoczne są szybkie efekty i wysoka skuteczność leczenia aromatem, wydobywanym z olejków zarówno w samym leczeniu, jak i w profilaktyce zdrowotnej.
Aromaterapię, która łączy w sobie medycynę naturalną i zielarstwo z dużym powodzeniem można stosować również w warunkach domowych. Substancje zapachowe uzyskane z olejków eterycznych pochodzenia roślinnego można wprowadzać do organizmu różnymi sposobami. Jednym z nich jest inhalacja, która daje możliwość oddziaływania poprzez układ oddechowy. Aplikacja jest bardzo prosta: posługując się tzw. kominkami aromaterapeutycznymi – podgrzewamy miseczkę z mieszanką olejku (ok. 5 kropli) i przegotowanej, gorącej wody. Olejek odparowuje i rozprasza się w pomieszczeniu.
Zamiast olejku można użyć specjalnych kadzidełek bambusowych. W swym składzie zawierają one pachnącą żywicę, zmielone drewno sandałowe, węgiel drzewny i olejki eteryczne. Kadzidełko wypala się w czasie około 30 minut i w zależności od rodzaju zapachu może mieć działanie odprężające lub sprzyjające koncentracji. Oprócz kadzidełek i kominków aromaterapeutycznych innym domowym sposobem jest nasączanie olejkami eterycznymi mieszanki płatków kwiatów, suszonych owoców i liści, tzw. pot-pourri. Wystarczy co jakiś czas skrapiać 3-4 garści tej kompozycji 20 kroplami olejków.
Na organizm można oddziaływać dobroczynnymi zapachami olejków eterycznych również przez skórę, za pomocą np. kąpieli, kompresów lub masażu. Przed kąpielą leczniczą bierzemy zwykłą kąpiel, następnie do wanny wkrapiamy około 10-15 kropli wybranego olejku i dokładnie mieszamy. Taka kąpiel powinna trwać około 15 do 30 minut i być powtarzana nawet kilka razy w tygodniu – w zależności od indywidualnych potrzeb. Kąpiele terapeutyczne z dodatkiem olejków eterycznych wspomagają leczenie chorób krążenia i skórnych, leczą bezsenność, relaksują, łagodzą ból.
Nasze samopoczucie zdecydowanie może poprawić również inna, bardzo popularna metoda aromaterapii jaką jest masaż. Jednak taki zabieg najlepiej powierzyć już specjaliście.
Na zakończenie przyporządkujmy rodzaj olejku eterycznego do danego schorzenia:
- olejki: lawendowe, miętowe i majerankowe – na bóle głowy
- olejki anyżowe, eukaliptusowe i rozmarynowe – na przeziębienia
- olejki cytrynowe, herbaciane i eukaliptusowe – na infekcje skórne
- olejki cyprysowe, jałowcowe i lawendowe – na bóle mięśni