Masaż jako jedna z popularnych form medycyny naturalnej
Od jakiegoś czasu tak zwana medycyna niekonwencjonalna, naturalna czy też alternatywna wzbudza szerokie zainteresowanie i pozostaje w ciągłym rozwoju. Niektóre z metod jakimi się posiłkuje, jak np. akupunktura wywodzą się z wielowiekowej tradycji, a inne (jak np. bioenergoterapia czy homeopatia) wytworzyły się stosunkowo niedawno. Do innych znanych form medycyny niekonwencjonalnej zalicza się np: aromaterapię, apiterapię, hydroterapię, hipnoterapię i akupresurę. Akupresura jest terapią tradycyjną, której źródło stanowiła medycyna chińska już kilka tysięcy lat temu. Polega ona na stymulacji systemu energetycznego człowieka poprzez specyficzny dotyk, ucisk (np masaż shiatsu – tutaj więcej informacji na temat masażu shiatsu) i głaskanie określonych miejsc na jego ciele. Można pokusić się o stwierdzenie, że rozszerzoną i bardzo szczególną wersją akupresury jest masaż.
Pierwsze wzmianki na temat masażu odnaleziono na papirusach egipskich – tą metodę stosowano zatem już w czasach starożytnych. Na przestrzeni dziejów masaż zaczął zajmować coraz poważniejsze miejsce w medycynie – obecnie wciąż jest udoskonalany i odkrywany na nowo. Dzieje się tak ze względu na liczne efekty, które mogą być widoczne u pacjenta niedługo po albo nawet w trakcie stosowania tej specyficznej techniki oddziaływania na ludzkie ciało. W zależności od typu wykonywanych zabiegów masujących, masaż ma właściwości uspokajające lub pobudzające, rozluźniające, relaksujące, niwelujące ból. Może również oczyszczać organizm, poprawiać krążenie, przyspieszać przemianę materii, stymulować układ odpornościowy i wpływać korzystnie na wygląd skóry.
Masaże aromaterapeutyczne
Najczęściej wykonywanymi rodzajami masażu jest masaż tak zwany klasyczny, relaksacyjny i kosmetyczny. Zauważalny wzrost zainteresowania wśród zwolenników medycyny naturalnej skierowany został ostatnio na masaże aromaterapeutyczne. Połączenie leczenia substancjami zapachowymi (głównie olejkami eterycznymi, zawierającymi w swym składzie np. drzewo różane, jaśmin, sosnę, chmiel i melisę) z zabiegiem manualnym, jaki wykonuje masażysta daje zdumiewające rezultaty. Masaże aromaterapeutyczne relaksują, odprężają, uspokajają, usuwają oznaki przemęczenia czy depresji. Są one stosowane – w zależności od indywidualnych potrzeb – albo miejscowo albo ogólnie na całe ciało. Do przygotowania zapachowych substancji leczniczych wykorzystuje się olejki eteryczne rozpuszczone w oleju wg proporcji: 15-30 na 1/5-1/4 szklanki oleju.
Masaż gorącymi kamieniami
Sporym zainteresowaniem w tak modnych centrach SPA cieszy się także masaż gorącymi kamieniami. Używa się do tego celu zazwyczaj kamieni bazaltowych lub takich, które mają pochodzenie wulkaniczne. Ich umiejętne oddziaływanie na termoreceptory rozmieszczone w skórze pacjenta doprowadza do podniesienia temperatury masowanych miejsc i wtórnego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Dzięki temu można uzyskać oprócz poczucia odprężenia i relaksu również efekt odżywionej, jędrnej skóry.
Masaż refleksologiczny stóp
Na koniec przybliżmy jeszcze jeden rodzaj masażu – może z kolei trochę mniej znany. Jest nim masaż refleksologiczny stóp. Opiera się on przede wszystkim na uciskaniu ściśle określonych punktów na stopach, odpowiadającym pewnym gruczołom i narządom ciała ludzkiego. Dzięki tej metodzie masażu u pacjentów może nastąpić złagodzenie bólów artretycznych, reumatycznych, migrenowych i menstruacyjnych, oczyszczenie z toksyn i poprawa ogólnego samopoczucia i funkcjonowania organizmu. Masaż ten ma ponad to moc regulacji pracy układu trawiennego i immunologicznego, poprawy pracy serca i cyrkulacji krwi oraz pobudzenia sił witalnych organizmu. Warto wiedzieć, że cały zabieg trwa około jednej godziny – najlepsze rezultaty uzyskuje się natomiast po serii około dziesięciu zabiegów, nie częściej jednak niż dwa razy w tygodniu. Więcej o ciekawych metodach leczenia można przeczytać na stronie medycyna integralna gdzie dowiemy się więcej na temat medycyny wschodu.